Ön bakış: Ege Rallisi

Ege Rallisi öncesi İzmit'teki asfalt testinden. Ferhat, asfaltta Fiesta R2'ye alışmaya çalışıyordu.
2011 Türkiye Ralli Şampiyonası, 30 Nisan - 1 Mayıs tarihlerinde İzmir’deki Ege Rallisi ile başlıyor, haliyle benim için de daha mücadeleci, daha hızlı ve daha sert bir sezon başlıyor. 2011 sezonunda daha önce birlikte üç mahalli ralli yaptığım Ferhat Tanrıbilir ile yarışacağım. Gerçi kendisiyle 2010 İstanbul Ralli Şampiyonası’nda yarışmaya başlamıştık ama ulusal sezon için birlikte yarışacağımız Ocak ayında belli oldu. Bu sezon içinde yarışacağım otomobil bir R2 sınıfı Ford Fiesta RS. Ferhat, bu otomobille ilk yarışına 2010 İstanbul şampiyonasının ilk yarışında çıkmıştı, yanında da ben vardım. O kadar kompetitif bir otomobille yarışmadığım için çok heyecanlıydım, acaba yol notları yetişecek mi ya da hata yapacak mıyım diye düşüne düşüne stres olmuştum. Neyse ki her üç yarışta da hiç hata yapmamıştım.


Ege Rallisi’nde hem ben hem de Ferhat bir kaç ilk yaşayacak. Ferhat’la ilk defa ulusal bir ralli yapacağım, yeni açılan Genç Yardımcı Sürücüler Birinciliği’nde zirveyi kovalayacağım (en azından istiyorum) Ferhat kariyerindeki ilk asfalt zeminli ralliye bu otomobille çıkacak. Otomobili henüz çok fazla tanımamışken, üstelik asfalt zeminde, oldukça zorlanacağımız apaçık ortada. Tek isteğimiz kazasız bitirmek yarışı :)

5 rakibimiz var, 3’ü bizden asfalt üzerinde R2 spesifikasyonlarındaki bir otomobille bizden tecrübeli. Yarıştığımız Sınıf 6’da benim de favori olarak gördüğüm Murat Bostancı (Castrol Ford Team Turkey sürücüsü) geçen sezon Fiesta R2 ile Bulgaristan’daki asfalt zeminli Sliven Rallisi’ni yapmıştı. Citroën C2 R2 ile yarışan Yüksel Özgür ve Süheyl Polatoğlu da daha önce C2’leriyle asfalt ralliler yapmıştı. Yani geriye bir biz, bir Orhan Avcıoğlu (ki kendisi geçen sezon bu otomobille tüm toprak rallilere girmişti) bir de Orçun Polat kalıyor (o da ilk defa C2 ile asfalt rallide yarışacak).


Özel etap kilometresi 133 küsür. Toplamda 10 özel etap var. İlk ikisi cumartesi öğleden sonra, geri kalan sekiz özel etap da iki kısım üzerinden pazar günü geçilecek. Etaplar klasik Ege Rallisi etapları. Zemin asfalta yakın. Yakın diyorum çünkü asfalt üzerinde her daim mıcır oluyor ve artık eskimiş bir asfaltta yarışıyoruz. Bizden önce geçen otomobiller de virajların içinden dışına toprak attığı için artık ikinci üçüncü geçişlerde virajlar çok tehlikeli hale geliyor. Hatta 2009’da Eytan Halfon’la yarışırken viraj içerisinde biriken toprak yüzünden yoldan çıkmış, zar zor yola dönmüştük.
Genel olarak Ege Rallisi’ni sevdiğini söyleyemem. Ralli ruhunu, coşkusunu bir türlü yakalayamadım İzmir’de. Belki havasından belki başka şeylerden ötürü. Ama İzmir’deki arkadaşlarımı görmek, paha biçilemez :)

Alp Arslan Taner ile 2010 Ege Rallisi'nde kayda değer bir derece elde edemesek te birlikte çok eğlenmiştik.

Daha önce 2009’da ve 2010’da burada yarışmıştım. 2009’da Eytan Halfon ile Fiat Palio’yla yarışmıştık. Kendisi o sıralar henüz başlamıştı ralli kariyerine, o yüzden her etapta yoldan çıkmıştık bir kaç kere. Kendi sınıfımızda sonuncu bitirmiştik. Ertesi sene de 2010 Türkiye Sınıf 2 şampiyonluğunu kazandığım sevgili ağabeyim Alp Arslan Taner pilotajındaki bir Citroën Saxo VTS ile mücadele etmiştim. Velhasıl bu sefer de benzin pompası yüzünden tüm bir ralli mundar olmuştu. Yine de Alp sayesinde çok eğlenmiştim.

İzmit'teki asfalt testinden. Giydirmesiz haliyle tam bir şirket otomobilini andırıyor :D

Bu sefer de Ferhat ile giriyorum. Benim için bilinmezlerle dolu bir ralli olacak. Hedefimiz Sınıf 6’da ilk üç içerisinde bitirmek. Benim hedefim de Ferhat hata yapmazsa Genç Yardımcı Sürücüler Birinciliği’ni kazanmak. İlk defa bu sezon açıldı ve ilk defa Ege Rallisi’nde uygulanacak. Bu birinciliğin ilk kazananı ben olmak istiyorum. Daha doğrusu burada bu birinciliği alarak bir nevi Türkiye Ralli Şampiyonası tarihine adımı yazdırmak istiyorum.


Ege Rallisi hakkında daha detaylı bilgi için http://eosk.org.tr adresine bakabilirsiniz.

Cuma günü antrenmanlardan sonra görüşmek üzere :)

Soner.

  1. sonertamer bunu gönderdi

Post Info

  • Notes: 46
  • Posted: 28 Nisan 2011

Share